-  603 888 147   - pdpsplaza@dpsplaza.pl

P O W I A T O W Y    D O M    P O M O C Y    S P O Ł E C Z N E J    I M.    A D A M A    S T A R Z E Ń S K I E G O    W    P Ł A Z I E

 • Dzień Matki

  Jest taki dzień w roku, kiedy nasze serca biją dla tej jednej, jedynej.... Mamo, kocham Cię

 • Leniwe Majówki to nie dla nas

  I doczekaliśmy naszej tradycyjnej, kolejnej Majówki. Piękny występ artystyczny, warsztaty artystyczne, energetyczna zabawa taneczna i .... smakowite pieczone ziemniaczki.

 • Piknik Muzyczny w Trzebini

  Kolejny Ogólnopolski Piknik Muzyczny w Trzebini tradycyjnie powitał uczestników majowym deszczem.

 • Ach ten Maj! Chce się żyć!

  Słońce zachęca do prac ogrodowych, a szeroko otwarte okna wpuszczają dobrą energię do pracowni

 • Wiosna

  "Wiosna, cieplejszy wieje wiatr, wiosna, znów nam ubyło lat , wiosna kwitnie wkoło, i ja i ty"

Skromna, w większości zielona wiązanka z pięciu lub siedmiu rodzajów krzewów, związana hajką, czyli rzemykiem z końskiego bicza - tak wygląda tradycyjna śląska palma wielkanocna.
Znawcy regionalnych zwyczajów przekonują, że za takim kształtem śląskiej palmy, odróżniającym ją od kolorowych palm z innych części Polski, kryje się swoista ludowa teologia."W różnych częściach Śląska w palmie były różne krzaki, ale zawsze powinno być ich przynajmniej pięć - jak pięć ran Chrystusa na krzyżu - a najlepiej siedem, bo siedem mieczów boleści miało symbolicznie przeszyć serce Matki Bożej stojącej pod krzyżem" - mówi pisarz, publicysta i znawca Śląska, Marek Szołtysek. Co najmniej jeden krzew w śląskiej palmie musiał mieć kolce, w nawiązaniu do cierniowej korony Chrystusa. Nie mogło zabraknąć gałązki wierzby czerwonej, symbolizującej krew Jezusa. Był też krzew zwany kokoczką. Miał on symbolizować koguta, który swoim pianiem przypomniał św. Piotrowi, że zaparł się Chrystusa.
Prostota śląskiej palmy polega na tym, że po krzewy do niej po prostu szło się w okresie poprzedzającym Niedzielę Palmową do lasu lub na łąkę. Również wiązanie tego "bukietu" hajką     z bicza nie było przypadkowe - podkreślało, że w Wielkim Tygodniu nie używa się bata, by nie wywoływać skojarzeń z biczowaniem Jezusa. Śląska palma na długość ok. 30-50 cm. W regionie nie było nigdy tradycji tworzenia wysokich palm. Nie dodawano też innych, poza gałązkami, elementów - wstążek, traw, kwiatów czy bibuły.
Niedziela Palmowa, kiedy w kościołach święci się palmy wielkanocne, rozpoczyna Wielki Tydzień, będący w chrześcijaństwie czasem rozpamiętywania ostatnich dni życia Chrystusa, przygotowującym do największego święta chrześcijan - Zmartwychwstania Pańskiego. Niedziela Palmowa to ostatnia niedziela przed Wielkanocą. Jest to w kalendarzu chrześcijańskim święto ruchome, przypada na siedem dni przed Wielkanocą. W tym roku jest to 28 marca. Według obrzędów katolickich, tego dnia wierni przynoszą do kościoła do poświęcenia palemki, symbolizujące nie tylko męczeństwo Chrystusa, ale także odradzające się życie. W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od średniowiecza. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm. Liturgia Niedzieli Palmowej wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające go tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: "Hosanna Synowi Dawidowemu”.
Zwyczaj poświęcania palm wprowadzono do liturgii w XI wieku. Aż do reformy Kościoła katolickiego z 1955 r. istniał zwyczaj, że celebrans wychodził w Niedzielę Palmową przed kościół, a bramę świątyni zamykano. Kapłan uderzał w nią krzyżem trzykrotnie, wtedy dopiero brama otwierała się i kapłan z uczestnikami procesji wstępował do wnętrza kościoła, aby odprawić mszę świętą. Symbol ten miał wiernym przypominać, że zamknięte niebo zostało nam otworzone dzięki zasłudze krzyżowej śmierci Chrystusa.