-  603 888 147   - administracja@dpsplaza.pl

P O W I A T O W Y    D O M    P O M O C Y    S P O Ł E C Z N E J    I M.    A D A M A    S T A R Z E Ń S K I E G O    W    P Ł A Z I E

WAŻNE !!!


W związku z ogłoszonym stanem epidemii oraz rosnącą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) na terenie Polski, w celu zapobiegania jej rozprzestrzenianiu się, w terminie od dnia 12 marca 2020 roku do odwołania, na terenie Powiatowego Domu Pomocy Społecznej obowiązuje:

- zakaz odwiedzin mieszkańców,
- całkowity zakaz wejścia na teren PDPS osób trzecich.

A A A

Szarlotka czy jabłecznik ? Pochodzący z Francji wyrób cukierniczy, wynalazek przypisywany Marie-Antoine'owi Carême'owi, składający się z półkruchego lub kruchego ciasta oraz owoców. Cukiernik stworzył ciasto o nazwie charlotte russe specjalnie dla cara Aleksandra I. Nazwę swą szarlotka zawdzięcza księżnej Charlottcie, szwagierce imperatora, późniejszej carycy. I w naszym Domu możemy cieszyć się cudownym zapachem tego ciasta – deseru. Czy nazwiemy go z francuska "szarlotką" czy bardziej po polsku "jabłecznikiem" - tak samo będzie cieszyć podniebienia łasuchów. W październiku polskie jabłka kuszą do eksperymentów kulinarnych naszych mieszkańców - uczestników zajęć terapeutycznych. Szarlotka zagościła u nas na dobre już od kilku lat. 25 pażdziernika mieliśmy "Dzień szarlotki" – co zdradzał wszechobecny ciepły i słodki zapach wypieków. Nasi mieszkańcy mogli sami piec i kosztować tego smakołyku. Tym razem szarlotkę wypiekano wg przepisu Pani Dorotki, a jabłuszka przekazała nam Pani Kasia.
Dziękujemy !